Elektrické vykurovanie podlahy
Elektrické podlahové kúrenie
Elektrické podlahové kúrenie je moderný spôsob vykurovania, ktorý ponúka vysoký komfort, rovnomerné rozloženie tepla a energetickú efektívnosť. Je čoraz populárnejšie nielen v novostavbách, ale aj pri rekonštrukciách. V tomto článku sa pozrieme na jeho typy, výhody, nevýhody, náročnosť inštalácie, životnosť, možnosti regulácie.
Elektrické podlahové kúrenie môže slúžiť ako hlavný zdroj vykurovania, alebo ako doplnkové kúrenie. V závislosti od využitia rozdeľujeme:
Priamo vykurovací systém
Používa sa pri hlavnom vykurovaní tak aj pri doplnkovom kde odporové káble, rohože sú umiestnené nad poterom vo flexibilnej stierke alebo samonivelačnej vrstve.
Polo akumulačný systém
Používa sa výhradne pri hlavnom vykurovaní, pre komfortný ohrev je nevhodný. Odporové káble alebo rohože sú umiestnené buď na tepelnej izolácii alebo 1/3 od spodu vo vnútri poteru.
Pre hlavné podlahové vykurovanie je tepelná izolácia podlahy veľmi dôležitým parametrom z hľadiska prevádzkových nákladov. Najčastejšie sa používa expandovaný alebo extrudovaný polystyrén. Izolácia pre zateplenie fasád je maximálne nevhodná na tento účel a pokiaľ by bol vykurovací vodič položený na takúto izoláciu môže hroziť vplyvom teplôt jej postupná sublimácia.
Pri doplnkovom ohreve je dôležitá dynamika teda pocit komfortného tepla čo v najkratšom čase. Pri tomto ohreve je vhodné použiť doplnkovú izoláciu napríklad F-Board od firmy FENIX ktorá sa ukladá priamo pod vykurovacie rohože. Táto izolácia zvýši tepelný odpor takže teplo ide predovšetkým hore čo výrazne skracuje čas komfortného tepla.
Elektrické podlahové kúrenie ako hlavný zdroj tepla
Ako už názov napovedá, v tomto prípade hlavným a jediným zdrojom tepla v domácnosti bude elektrické podlahové kúrenie.
Existujú tri hlavné typy elektrického podlahového kúrenia:
Odporové káble.
Vykurovacie rohože.
Infračervené vykurovacie fólie.
Odporové Káble
Odporové káble sa nepredávajú na metre, ale iba v konkrétnych dĺžkach, aj s pripojovacími vodičmi. Je to preto lebo sa vyrábajú s rôznymi hodnotami odporu tak aby vykurovali, ale súčasne sa neprehrievali.
Inštalácia: Ukladajú sa priamo do poteru. Vhodné do pieskovo-cementového tak aj do Anhydritového poteru. Vykurovacie káble musia byť minimálne 50 mm od seba, a to za všetkých okolností a celý vrátane spojov, musí byť položený do poteru podlahy. Je to kvôli rovnomernému rozloženiu tepla a obmedzeniu prehrievania a následného poškodenia.
Pri vhodnej regulácii je prevádzka ekonomická a komfortná.
Ideálne pre nízkoenergetické a pasívne domy, kde sú tepelné straty minimálne.
Nízka obstarávacia cena.
Rovnomerné rozloženie tepla.
Bez údržbová prevádzka a dlhá životnosť 25+ rokov.
V starších, zle izolovaných budovách môžu byť prevádzkové náklady vyššie.
Dlhší čas nahriatia podlahy.
Vykurovacie rohože
Vykurovacie rohože sú vlastne odporové káble ktoré sú pripevnené na sieťovinu zo sklených vlákien. Používajú sa ako hlavné aj doplnkové vykurovanie pre zvýšenie komfortu a teplej podlahy napríklad v kúpeľni, kuchyni na chodbe.
Inštalácia: Priamo na betónový poter alebo na tepelnú izoláciu. Na lepenie vykurovacích rohoží sa používajú flexibilné lepidlá ako na obklady a dlažby.
Perfektné riešenie do kúpeľní, chodieb a kuchýň.
Možnosť kombinovať s inými zdrojmi tepla.
Vhodné pre rekonštrukcie.
Vykurovacie fólie
Vďaka minimálnej hrúbke 0,4mm je fóliu možné pokladať priamo pod plávajúcu podlahu pod pvc alebo koberec. V súlade s predpismi je nutné prekryť vykurovacie fólie druhou vrstvou PE fólie s hrúbkou min. 0,2mm a tým konštrukčne vytvorí spotrebič triedy II.
Veľmi rýchle nahriatie.
Rýchla inštalácia.
Ideálne pre prechodné obdobia jar/jeseň.
Rekonštrukcie, kde nie je možné zvyšovať výšku podlahy.
Možnosť demontáže a opätovnej inštalácie.
Úspora miesta pretože nie sú potrebné radiátory.
Možnosti regulácie
Hygienické predpisy obmedzujú teplotu podlahy na 27°C. Vnímanie teploty podlahy je veľmi individuálne, pre niekoho môže byť táto hodnota vysoká, pre niekoho nízka. Preto by ste si mali vedieť túto teplotu upravovať tak aby ste si vytvorili potrebnú tepelnú pohodu.
O nastavovanie teploty v miestnosti sa stará termostat. Termostaty pre podlahové kúrenie snímajú teplotu podlahy ale aj teplotu vzduchu. Ak teplota vzduchu v miestnosti dosiahne požadovanú teplotu tak termostat vypne podlahové kúrenie aj keď je teplota podlahy nižšia, než by si užívateľ prial. Toto opatrenie je nevyhnutné pre úspornú prevádzku vykurovania. Podlahové sondy plnia skôr limitačnú funkciu a zabraňujú zvyšovaniu teploty podlahy na nepríjemnú hodnotu. Bežné modely zvládnu spínať 10 – 16 A (2 300 – 3 600 W) čo úplne postačuje pre klasické miestnosti. Väčšie miestnosti budete musieť spínať stykačom, ktorý bude ovládaný termostatom, alebo môžete použiť viac termostatov. Každá miestnosť by mala mať svoj termostat a kúrenie by malo byť pripojené na samostatný istič.
Ako si vybrať ten správny termostat na podlahové kúrenie
Kompatibilita
Väčšina moderných termostatov je univerzálna, no stále je dobré si túto informáciu overiť.
Typ regulácie
Manuálna
jednoduché ovládanie, obmedzené možnosti, cenovo najdostupnejší
Digitálna
presnejšia kontrola nad teplotou, pokročilé funkcie, vzdialené ovládanie cez aplikáciu
Dizajn a obsluha
Termostat by mal byť jednoduchý na obsluhu a mal by zapadnúť do estetického vzhľadu vašej domácnosti.
Ak hľadáte komfortné, úsporné a nenáročné kúrenie, elektrické podlahové kúrenie je skvelá voľba! Potrebujete poradiť s výberom vhodného systému? Kontaktujte nás a radi vám pomôžeme!
Kontaktný formulár